Logo Hajnówka OSIR

PÓŁMARATON HAJNOWSKI

Półmaraton Hajnowski

– zapraszamy na osiemnastkę do Krainy Żubra!

Biegowo - towarzyska impreza, zainaugurowana w 2001 roku przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hajnówce szybko zyskała grono sympatyków. Być może przez trasę wiodącą pięknym, prastarym lasem, a może przez ogólną atmosferę. Z pewnością nasza kameralna impreza jest dobrą odskocznią od masowych wielkomiejskich biegów. Tegoroczny półmaraton odbędzie się 19 maja.

Nie ma co się zastanawiać! Zapisy do udziału w biegu ruszą 9 kwietnia na stronie naszego partnera www.maratonypolskie.pl.

Więcej informacji w REGULAMINIE.

 

 

 


Image and video hosting by TinyPic

 

 

 

 

 

 

W sobotę, 20 maja 2017 roku, wystartował XVII Półmaraton Hajnowski, pod hasłem „Zapraszamy do Krainy Żubra”. Z zaproszenia organizatora - Ośrodka Sportu i Rekreacji w Hajnówce skorzystało 290, z 350 zgłoszonych zawodników.

Biegaczom towarzyszyło tego dnia piękne, choć uciążliwe, bo niemal letnie słońce, orzeźwiające podmuchy wiatru i przede wszystkim mnóstwo emocji: lekki stres przed startem, adrenalina na pierwszych kilometrach, gniew i złość, gdy było jasne, że życiówki nie będzie, w końcu ogromna radość i wzruszenie, kiedy na własnych nogach mija się linię mety – czyli przebiegnięcie ponad 21 kilometrów.

Otwarcie imprezy przez Burmistrza Miasta Jerzego Siraka nastąpiło w hajnowskim amfiteatrze. Były powitania, przemówienia i uroczysty przemarsz zawodników spod sceny amfiteatru na start horonowy. Biegaczy prowadziły mażoretki i miejscowa orkiestra. Po starcie honorowym truchcik do autobusów, które zawiozły wszystkich na start główny do Białowieży. Zawodnicy dojechali na tyle wcześnie, że można było i posiedzieć i zrobić rozgrzewkę i jeszcze się nagadać. Bieg ruszył w samo południe. Pierwsze 1,5 kilometra po miejscowości - agrafka, na której widać było czołówkę i zawodników zamykających bieg. Następnie czekał las. Pół żartem pół serio można powiedzieć „ostatnia prosta i do mety”, ponieważ z Białowieży do Hajnówki trasa biegnie główną asfaltową drogą. Generalnie prosto, prosto i jeszcze raz prosto. Na mapie wygląda to tak:

Natomiast w rzeczywistości mniej więcej tak:

Zwycięzcą biegu został Yury Kaptserau z Mogileva (Białoruś) z czasem 1:08:21

II – Ihar Tsetserukou /Grodno, Białoruś/ 1:10:28

III - Dmitryj Grigoriew / Baranowicze, Białoruś/ 1:10:42

IV – Andrzej Leończuk /Białystok, Polska/ 1:12:25

Najlepsza wśród kobiet: Olga Kaminskaya także z Mogileva (Białoruś) - 1:23:49

II – Anna Gosk /Białystok, Polska/ 1:25:37

III – Alena Shumik /Brześć, Białoruś/ 1:32:12

IV – Lilianna Jaworska /Puławy, Polska/ 1:40:32

KATEGORIA OPEN - WYNIKI

Na trasie czekały trzy punkty odżywcze oraz kurtyna wodna, by nawodnić i ochłodzić spragnionych biegaczy. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwały służby techniczne organizatora oraz karetki pogotowia.

Zwycięzcy w kat. open otrzymali oryginalne pamiątkowe puchary i przewidziane regulaminem nagrody finansowe. Statuetki były nagrodami w poszczególnych kategoriach wiekowych, a drewniane medale imienne otrzymał każdy zawodnik po przekroczeniu linii mety.

Co roku obserwujemy wzrastającą frekwencję wśród biegających mieszkańców powiatu hajnowskiego. Tegoroczny półmaraton ukończyło aż 53 z nich. Najlepszym z Hajnowian został Bartek Kupa (z czasem 1:26:29), a najszybsza wśród pań – Luiza Frączek (1:55:12). Zawodnikom za miejsca I-III przyznano przewidziane nagrody.

Sękaczami zostały nagrodzone również najlepsze drużyny:

I miejsce – YULO RUN TEAM SIEDLCE (Piotr Mierzejewski, Tomasz Korzeniowski, Roman Stefaniuk, Beata Dąbrowska)

II miejsce – LEOSPEED (Andrzej Leończuk, Eugeniusz Leończuk, Adam Leończuk, Justyna Leończuk)

III miejsce – HAJNÓWKA BIEGA (Bartosz Kupa, Adam Bondaruk, Eugeniusz Krawczuk, Luiza Frączek)

KATEGORIA DRUŻYNOWA - WYNIKI

Wszyscy zawodnicy mogli skorzystać z atrakcji Parku Wodnego oraz posilić się obiadem. Po dekoracji oraz losowaniu nagród czekały kolejne, już mniej oficjalne atrakcje w głębi Puszczy Białowieskiej – Ośrodku Edukacji Leśnej Jagiellońskie. Można było zjeść, potańczyć, poznać nowe osoby. Tegoroczny bieg zapewne wpisał się w pamięć nie tylko biegaczom, ale też ich rodzinom, które przyjemnie mogły spędzić sobotnie popołudnie.

Uatrakcyjnieniem naszej imprezy był punkt masażu NZOZ KINETICA, z którego mogli skorzystać uczestniczący w biegu zawodnicy. Natomiast ich pociechom przygotowaliśmy kilkugodzinną niespodziankę w postaci dmuchanej zjeżdżalni i ciekawych zabaw, prowadzonych przez animatora.

Kontynuacją XVII Półmaratonu Hajnowskiego był niedzielny 3 – godzinny przejazd kolejką wąskotorową do miejscowości Topiło, na który zaprosiło Nadleśnictwo Hajnówka. Z oferty skorzystało około 80 osób.

Dziękujemy wszystkim współpracującym z nami wolontariuszom za czas i radość ofiarowane innym, a także za bezinteresowną pomoc, zaangażowanie, poświęcenie i ciągłą gotowość udzielania wsparcia drugiemu człowiekowi.

Podziękowania:

 • instytucjom: Ministerstwo Spotru i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Miasta Hajnówka, Starostwo Powiatowe w Hajnówce, Nadleśnictwo Białowieża, Park Wodny w Hajnówce, Hajnowski Dom Kultury;

 • Funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce, Funkcjonariuszom Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce Funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej w Białowieży; Telewizji Białystok, Telewizji Kablowej Hajnówka, Portalowi maratonypolskie.pl, firmie Pulsar Sport, mierzącej czas;

 • sponsorom: ANDREWPOL Andrzej Pryczynicz, DOMLUX MARKET Michał Puc, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Hajnówce, PKO BANK POLSKI S.A., RUNO Sp. z o.o. w Hajnówce.

Dzięki okazanemu wsparciu mieliśmy możliwość zorganizowania Półmaratonu Hajnowskiego na wysokim poziomie.

Dziękujemy zawodnikom, którzy wzięli udział w naszym biegu, a jednocześnie zapraszamy na jesienną Hajnowską Dwunastkę (7 października) oraz przyszłoroczną edycję Półmaratonu Hajnowskiego.

Małgorzata Muszkatel

Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki

ZDJĘCIA - ANDRZEJ JANIUK

ZDJĘCIA - ANNA GRYGORUK

ZDJĘCIA - ROMAN WNUCZKO

ZDJĘCIA - TOMASZ KAMIŃSKI

RELACJA W TELEWIZJI BIAŁYSTOK (od 2:20)

RELACJA W TVPODLASIE

OPINIA ZAWODNIKA MACIEJA ŻUKIEWICZA


Zapraszamy do Krainy Żubra - pod takim hasłem 20 maja 2017 roku po raz XVII miłośnicy biegania spotkają się w Puszczy Białowieskiej. Niezmienna trasa i piękno puszczańskiego krajobrazu nie umkną uwadze nawet najszybiej biegnących zawodników. Nie sposób bowiem nie zauważyć rosnących wzdłuż drogi potężnych dębów czy świerków o rozmiarach rzadko spotykanych w innych regionach Polski.

LISTA STARTOWA: TUTAJ

Jak co roku przygotowaliśmy dobrą ofertę zarówno sportową jak i towarzyską. Uczestnikom zapewniamy:

 • elektroniczny pomiar czasu,

 • imienny numer startowy,

 • ręcznik sportowy,

 • napój izotoniczny,

 • upominek,

 • przewóz autokarami na linię startu w Białowieży,

 • trzy punkty odżywcze na trasie biegu,

 • atestowaną trasę oznakowaną co kilometr,

 • punkt odżywczy na mecie,

 • imienny medal,

 • ubezpieczenie zawodników,

 • obsługę medyczną na trasie,

 • prysznic w Parku Wodnym,

 • obiad regeneracyjny po biegu,

 • dla zwycięzców w kategorii open statuetki i nagrody pieniężne, w kategoriach wiekowych statuetki (zgodnie z regulaminem),

 • słodkie nagrody w rywalizacji drużynowej,

 • losowanie nagród,

 • transport na imprezę integracyjną w Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”.

Po zakończeniu części sportowej odbędzie się impreza integracyjna. Osoby towarzyszące zawodnikom, chcące uczestniczyć w biesiadzie, dokonują wpłaty na podane w regulaminie konto w wysokości 35,00 zł (zestaw dziecięcy - 15 zł) do dnia 05.05.2017r. - opłata nie podlega zwrotowi.

Wydawanie pakietów startowych w przeddzień – 19.05.2017r. w biurze zawodów w Amfiteatrze Miejskim w Hajnówce w godzinach 15.00 – 21.00 oraz w dniu zawodów od 8.00 do 9.30 po okazaniu dowodu osobistego i podpisaniu formularza o zdolności do udziału w biegu.

Wszystkich chętnych zapraszamy do Parku Wodnego w Hajnówce. W ramach współpracy Dyrektor pływalni funduje wszystkim zawodnikom godzinny bilet wstępu do wykorzystania w dniach 18 - 21 maja 2017r. (dołączony do pakietu startowego). Zawodników, którzy będą w Hajnówce od czwartku, zapraszamy po odbiór pakietów po uzgodnieniu telefonicznym - 604 153 073.

Małgorzata Muszkatel

 


ZAPISY OD 3 KWIETNIA 2017r. na stronie maratonypolskie.pl

fot. Małgorzata Muszkatel

ZAPLANUJ WEEKEND W HAJNÓWCE!

Na sobotę, 20 maja, zaplanowane zostało kolejne spotkanie biegowe w Puszczy Białowieskiej. Chociaż trasa wygląda jak na załączonym zdjęciu, to my już rozpoczęliśmy przygotowania do XVII edycji Półmaratonu Hajnowskiego. Wszystkie informacje dotyczące naszego biegu zawarte są w REGULAMINIE. Najważniejszą z nich na tym etapie jest fakt, że zapisy ruszają 3 kwietnia o godzinie 8.00. Przypominamy, że zgłoszenia należy dokonać poprzez formularz na stronie naszego partnera maratonypolskie.pl.

Tak jak każdego roku chcemy, aby Wasz pobyt pozostawił nie tylko wrażenia sportowe, ale również inne miłe wspomnienia z Krainy Żubra. Dlatego też w programie weekendowego spotkania proponujemy bieg z Białowieży do Hajnówki wraz z pakietem startowym i losowaniem nagród, pobyt w Parku Wodnym, biesiadę w Puszczy Białowieskiej z atrakcjami dla dzieci, czy niedzielny przejazd kolejką wąskotorową. Zapraszamy!

Organizatorzy

START HONOROWY, META, ODBIÓR PAKIETÓW:

Amfiteatr w Parku Miejskim - Hajnówka, ul. Parkowa

PRZEBIEG TRASY:

PROFIL TRASY:

 

fot. Andrzej Janiuk

 


XVI PÓŁMARATON HAJNOWSKI ZA NAMI ... - RELACJA, ZDJĘCIA, WYNIKI

Relację z naszego biegu w tym roku postanowiliśmy przedstawić nieco inaczej – nie ze strony organizatora, lecz okiem zawodnika, a dokładnie Macieja Żukiewicza z LKS OLYMP BŁONIE. A co ciekawe, jest to opinia biegacza, którego nie było podczas tegorocznej imprezy. Jest ona jednak niezwykle zbieżna z opiniami zawodników biegnących 21 maja 2016r. na trasie z Białowieży do Hajnówki. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem. Czy podzielają Państwo tę ocenę?

„PÓŁMARATON HAJNOWSKI … z cyklu, gdy czekasz jak dziecko na święta...

Obiecałem sobie, że nieważne gdzie będę mieszkać i jak potoczy się moja pasja w trzeci weekend maja zawsze będę na Podlasiu, w Hajnówce i Białowieży. Tam dzieje się przygoda, tam spotyka się biegowa rodzina, tam jest po prostu… DOSKONALE!

Image and video hosting by TinyPic

Maciej Żukiewicz - z lewej

Po zawodach podszedłem wraz z kolegą do dyrektora półmaratonu, Pana Mirosława Awksentiuka, aby mu podziękować i pogratulować, że organizuje najlepszą imprezę biegową w tym kraju. Mówię to z pełną odpowiedzialnością, jeżeli do serca prastarej Puszczy Białowieskiej nie dotrze komercja i tego biegu nie zepsuje – lepszego miejsca na biegowej mapie Polski nie znajdziecie. To, co znajduje się w cenie pakietu startowego i jakie atrakcje przewiduje organizator zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wybrednych i niezadowolonych z życia..., ale co ja piszę biegacze są zadowoleni z życia, przecież tam było to widać!

Odbiór pakietów, występ orkiestry, start honorowy z amfiteatru w Hajnówce do autokarów i wyjazd do Białowieży, to tam zaczyna się przygoda. Wszyscy ustawiają się na parkingu nieopodal Parku Narodowego i ruszają na malowniczą trasę, najpierw mała pętelka po Białowieży, potem ponad 17 kilometrów malowniczą drogą przez Puszczę Białowieską. Trasa urzeka, wokół drzewa wyższe niż wszędzie indziej, przygniatające swoim majestatem chronią nieco przed wiatrem i dają cień, choć promienie słońca tworzą na asfalcie taką szachownicę prześwitując przez liście gigantycznych dębów, buków, klonów i wielu innych strażników lasu. Droga wiedzie w zdecydowanej większości pod górkę, minimalnie, lecz czuć to patrząc na zegarek - nie da się trzymać idealnie równego tempa, bo długie i delikatne podbiegi powodują, że się zwalnia, a gdy droga wiedzie lekko w dół, człowiekowi wydaje się, że leci… CUDOWNIE. Przez to, że jezdnia, po której się biegnie jest jedynym traktem łączącym Hajnówkę i Białowieżę – nie da się jej zamknąć. Ruch jest ograniczony, biegacze są całkowicie bezpieczni – policjanci na motocyklach systematycznie puszczają po kilka samochodów, z których wystają uśmiechnięte twarze i machające dłonie. Ten doping przecina z rzadka kojącą uszy ciszę, której próżno szukać w wielkich miastach, na wielkich biegach.

Mała liczba startujących sprawia, że rywalizacja jest bardziej personalna, można obrać sobie biegacza na horyzoncie i go gonić, można pracować zespołowo lub też wieść się na czyichś plecach (...) – ale ma to swój urok, bo na metę wbiega się pojedynczo i każdy jest zwycięzcą, każdy jest lokalnym bohaterem. Meta jest przy amfiteatrze, gdzie dostaje się imienny medal! Czy gdzieś jeszcze tak jest? Wyczytywany jest numer startowy i drewniany medal z imieniem i nazwiskiem wędruje na szyję biegacza! Piątka z maskotką żubra i… czekasz na dalsze atrakcje. Można iść na obiad i wziąć prysznic w miejscowym Aquaparku, a potem, czym prędzej na dekorację i losowanie nagród. A tych jest naprawdę mnóstwo, część to drobiazgi, ale jednak cały ceremoniał trwa grubo ponad godzinę. Ludzie klaszczą, śmieją się lub też wywierają presję na szczęśliwcy, który wylosował jeden z rowerów, aby zrobił rundkę lub puścił kierownicę.

Aż wreszcie spiker mówi: zapraszamy do autokarów… 300 biegaczy rusza na kolejny bój. Czas na biesiadę (...) gdzieś na polance w głuszy, gdzie zasięg telefonii komórkowej zanika, a człowiek obcuje z naturą. Wszyscy uśmiechnięci, zadowoleni grzecznie czekają, aby skosztować specjałów lokalnej kuchni: kiełbasy, kaszanki, wędliny, sałatki, bigos, ogórki i pyszny smalec oraz oczywiście dzik z rusztu. A wiadomo jak się człowiek naje, to na trawienie też coś się znajdzie i budzi się słowiańska dusza, jest zespół i miejsce do tańczenia – wspaniała, sielska zabawa, ludzie wpadają sobie w ramiona, każdy opowiada, gdzie był i gdzie biegł i zawsze tęskni za tą imprezą. Powoli zapada zmrok i autokary odwożą biesiadników na zasłużony wypoczynek. To nie koniec atrakcji. Następnego dnia można jeszcze skorzystać z parku wodnego oraz sauny – godzina w cenie pakietu startowego. Tam również można spotkać wypacających zakwasy po biegu oraz nie tylko zakwasy i nie tylko po biegu. Zmęczeni, ale zadowoleni opowiadają, że co roku jest tak samo, że co roku czekają, aby pobiec właśnie tutaj, aby się spotkać, aby się pobawić. To dowód na to jak bieganie łączy i jak różne może być do niego podejście. Bez komercji, bez ogromnych pieniędzy i nieustannego nabijania frekwencji. Tu dominuje gościnny nastrój, biegacza się tu gości, biegacza się tu nie ograbia, biegacz ma wyjechać ze wspomnieniami, z życiówką lub bez, ale po polsku, po wschodniemu zostanie przyjęty – „jak należy”. Wszystkie te atrakcje dostajemy za jedyne 95 złotych! Można jeszcze w XXI wieku zorganizować imprezę nie dla zarobku, ale dla przyjemności, zorganizować ją pięknie bez organizacyjnych wpadek na trasie z atestem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wszystko na szóstkę. Nie da się do niczego przyczepić. A limit? No właśnie, z jednej strony każdy chciałby wystartować, ale 350 biegaczy to maksimum jak zapewnił dyrektor. Po pierwsze trudno więcej osób należycie ugościć, poza tym przy imprezie masowej należałoby całkowicie zamknąć ruch drogowy na trasie, a że jest jedyna i objazdu nie ma i nie będzie – jest to niemożliwe. Właśnie dlatego w moim odczuciu będzie to zawsze wisienka na biegowym, polskim torcie, bez komercji, bez kiczu, bo DUCH PUSZCZY czuwa. Teraz pozostaje tęsknić i odliczać miesiące, tygodnie i dni do kolejnej edycji tej zacnej imprezy”.

Image and video hosting by TinyPic

Do miłej opinii dodamy, że bieg ukończyło 298 osób, w tym Białorusini, Litwini i Ukrainka oraz aż 46 zawodników z powiatu hajnowskiego.

Zwycięzcą biegu został Henadz Verkhavodkin z Grodna (Białoruś) z czasem 1.10,45

II – Dmitryj Grigoriew /Prużany, Białoruś/ 1.11,04

III – Andrzej Leończuk /Białystok, Polska/ 1.12,13

IV – Tomasz Blados /Konstancin-Jeziorna, Polska/ 1.15,58

Najlepsza wśród kobiet: Alena Shumik /Brześć, Białoruś/ 1.29,26

II – Anna Gosk /Białystok, Polska/ 1.30,07

III – Ela Peret /Warszawa, Polska/ 1.31,05

IV – Magdalena Wójcicka /Lubartów, Polska/ 1.36,47

W kategorii Najlepszy zawodnik powiatu hajnowskiego zwyciężył Adam Bondaruk z czasem 1.27,51 (16 miejsce w kat. open).

PEŁNE WYNIKI

Zwycięzcy w kat. open otrzymali oryginalne pamiątkowe puchary i przewidziane regulaminem nagrody finansowe. Statuetki żubra były nagrodami w poszczególnych kategoriach wiekowych, a drewniane medale imienne otrzymał każdy zawodnik po przekroczeniu linii mety. Sękaczem nagrodzony został Krzysztof, który pokonał najdłuższą trasę do mety: Jastrzębie Zdrój – Hajnówka :) 

Sękaczami i Serami Carskimi z Hajnówki zostały nagrodzone również najlepsze drużyny:

I miejsce – BIEGAMY DLA ZDROWIA (A. Godlewski, P. Grygo, K. Lewandowski, A. Gosk)

II miejsce – WARSZAWIAKY (T. Blados, M. Łukasiewicz, B. Barewski, E.Peret)

III miejsce – PRUŻANY (D. Grigoriew, A. Kunda, A. Barmuta, T. Gordijewska)

Tego dnia wszyscy byliśmy świadkami ważnego wydarzenia w życiu młodych zawodników, mianowicie na scenie hajnowskiego Amfiteatru Łukasz poprosił o rękę Dominikę!

Image and video hosting by TinyPic

Uatrakcyjnieniem naszej imprezy był punkt masażu NZOZ KINETICA, z którego mogli skorzystać uczestniczący w biegu zawodnicy. Natomiast ich pociechom przygotowaliśmy kilkugodzinną niespodziankę w postaci dmuchanej zjeżdżalni i ciekawych zabaw, prowadzonych przez animatora.

Image and video hosting by TinyPic

Kontynuacją XVI Półmaratonu Hajnowskiego był niedzielny 3 – godzinny przejazd kolejką wąskotorową do miejscowości Topiło, na który zaprosiło Nadleśnictwo Hajnówka. Wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem, gdyż skorzystało z niej niemal 150 osób.

Dziękujemy na Waszą obecność podczas tegorocznego biegu i już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej XVII edycji Półmaratonu Hajnowskiego.

Małgorzata Muszkatel

Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki
 
     Relacja z Telewizji Białystok - Rafał Androsiuk: 
 
 
 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.